59 i audiens hos dronningen

Mandag var 59 borgere mødt op til audiens hos dronning Margrethe for at takke for ordener, medaljer og udnævnelser.

59 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.

For udnævnelse til kommandør af dannebrogordenen takkede:

Politidirektør i Midt- og Vestjyllands Politi, Jens Kaasgaard, 7500 Holstebro,

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:

Politidirektør i Sydøstjyllands Politi, Helle Kyndesen, 7500 Holstebro, professor ved Københavns Universitet, cand.pharm., Leif Horsfelt Skibsted, 4654 Faxe Ladeplads.

Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen:

Økonomichef i Vejdirektoratet, Kristoffer Haulund Schantz, 2300 København S, administrationschef i Det Kongelige Teater, Operaen, Malene Jensenius Truelsen, 1361 København K, koncern IT-chef i Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold, Annie Stahel, 2300 København S, professor ved Syddansk Universitet, forskningsleder, centerleder, cand.polyt., Jacob Christian Haudrup Buur, 6470 Sydals, provst for Lolland Østre Provsti, Anne Birgitte Villadsen, 4990 Sakskøbing.

Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone:

Chefrevisor i BDO Kommunernes Revision, Ove Georg Andersen, 6200 Aabenraa, sales Manager i FL Smidth A/S, Søren Olaf Jakobsen, 4600 Køge.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:

Reporting specialist i Nordea Bank Danmark A/S, Henning Mosegaard Kvist, 9240 Nibe, servicemanager i British Car Import A/S, Steen Hinsch Houborg, 7000 Fredericia, kunderådgiver, Elin Margrethe Schmidt, 6200 Aabenraa, salgskonsulent i Falck Danmark A/S, Ole Grønborg Nielsen, 9240 Nibe, indkøber i Saint-Gobain Distribution Denmark A/S, Torben Wædele, 1920 Frederiksberg C, førstemand i Tømrerfirma Ejner Hansen & Søn ApS, Hans Kurt Jacobsen, 2640 Hedehusene, farmakonom på Nibe Apotek, Inge Lise Hjort, 9240 Nibe, fhv. økonomiassistent i Dagrofa ApS, Kirsten Bodil Flygstrup Pedersen, 4000 Roskilde, farmakonom på Nibe Apotek, Nina Sørensen, 9240 Nibe, fhv. blomsterbinder hos Gartner Jørgensen, Elin Marianne Sønder, 8305 Samsø, fhv. møbelsnedker i Niels Roth ApS, Finn Rübcke Eriksen, 2400 København NV, fhv. air purser i SAS Konsortiet, Eva Dehn, 4690 Haslev.

Følgende takkede for fortjensmedaljen i sølv:

Trafikinspektør i DSB, Kirsten Lindhardt Jensen, 3450 Allerød, sygeplejerske på Nordsjællands Hospital, Lisa Ankjær Gade, 3400 Hillerød, værkstedsleder i Viborg Kommune, Ellen Nygaard Schwarz, 9310 Vodskov, sygeplejerske på Rigshospitalet, Susanne Rosenkilde Løvgard, 2610 Rødovre, togfører i DSB, Ejvind Birger Lind, 7000 Fredericia, sygeplejerske på Kolding Sygehus, Pia Maria Blomberg, 6000 Kolding, seniorsergent i søværnet, Georg Rudkjær Nordklint, 3230 Græsted, lægesekretær på Gentofte Hospital, Anette Broen Stangerup, 2970 Hørsholm, korrespondent i Udenrigsministeriet, Linda Charlotte Fuchs, 1879 Frederiksberg C, voksen- og Handicaprådgiver i Halsnæs Kommune, Grethe Birgitte Høyerup Nielsen, 3300 Frederiksværk, specialist i Næstved Kommune, Else-Marie Jensen, 4171 Glumsø, specialist i Randers Kommune, Birgit Nathan, 8920 Randers NV, ergoterapeut på Aarhus Universitetshospital, Dorte Lundbak, 8260 Viby J, overlærer på Ny Holte Skole, Hanne Weigaard Heimann, 2900 Hellerup, overlærer på Snekkersten Skole, Bent Vogt Rasmussen, 3100 Hornbæk, tandklinikassistent i Tandreguleringen I/S, Annette Kongebro, 2300 København S, kontorassistent i Københavns Kommunes Koncernservice, Elsebeth Aaskilde, 2500 Valby, social- og sundhedshjælper på Kastanjegården, Lissy Krista Lauridsen, 7490 Aulum, hospitalsbetjent på Region Hovedstadens Apotek, Torben Ole Katz, 2700 Brønshøj, sygehjælper i Lundgården, Kirsten Jensen Ladekarl, 9700 Brønderslev, tandplejer i Tandreguleringen I/S, Elsebeth Brødholt, 1436 København K, tandklinikassistent i Tandreguleringen I/S, Susanne Hansen, 2665 Vallensbæk Strand, klinikassistent i Roskilde Kommune, Marianne Østergaard Christensen, 4040 Jyllinge, bibliotekar på Randers Bibliotek, Kathrina Tobiasen, 8940 Randers SV, sygehjælper på Glostrup Hospital, Helle Nielsen, 2600 Glostrup, assistent i Københavns Kommune, Lis Bente Olsen, 2600 Glostrup, lærer på Munkevængets Skole, Bodil Egeløkke Frederiksen, 6000 Kolding, lærer på Sjælsøskolen, Bjørn Olsen, 3460 Birkerød, bibliotekar på Det Kongelige Bibliotek, Hanne Møgelberg, 2840 Holte, lærer på Gjellerupskolen, Liselotte Færk Klausen, 7430 Ikast, bibliotekar på Randers Bibliotek, Karin Schjødt Worm, 8960 Randers SØ, bibliotekar på Det Kongelige Bibliotek, Therese Høeg Jacobsen, 3450 Allerød, specialarbejder i Hjørring Vandselskab A/S, Gert Eriksen Sloth, 9850 Hirtshals, pædagogmedhjælper i Børnehuset Kildespring, Benthe Johansen, 2730 Herlev, lærer på Sjælsøskolen, Henrik Førster, 3140 Ålsgårde.

Følgende takkede for udnævnelse:

Stabslæge af 2. grad ved Forsvarets Lægekorps, hæren, Inger Marie Giversen, 8800 Viborg.

Følgende var i afskedsaudiens:

Kommandør, Annemette Schütt Ruth, 1218 København K.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Del artiklen

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læstelisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.