Gedekød er blevet et hit
Dansk gedekød er blevet en nichevare, fordi danskerne eksperimenterer mere i køkkenet.
Det er eksotisk og lidt spændende at sætte gaflen i et stykke gedekød, og det får flere danskere til at efterspørge kødet fra det nøjsomme dyr, der har ry for at være både sundt og velsmagende, hvis det bliver tilberedt rigtigt. Det skriver Børsen FødevareSundhed torsdag.
Irma oplever, at dansk gedekød gennem de sidste tre år er blevet en mere og mere efterspurgt nichevare.
»Vi taler jo om en meget lille vare, men alligevel vokser det - faktisk er ged lige nu en af de hurtigsvoksende nye kødtyper. Fra sidste år til i år vil jeg mene, at gedekød er vokset med 30-50 pct.,« siger varechef i Irma Karsten Borrisholt, der selv var ret skeptisk over for gedekødet, før han smagte det.
Mere mod på at eksperimentere
Han mener, danskernes interesse for at eksperimentere i køkkenet samt globaliseringen er forklaringen på den lille varegruppes fremmarch herhjemme. På de sydligere breddegrader er gedekød en populær spise. Angiveligt spiser hver græker 5 kilo gedekød om året i gennemsnit, hvor det herhjemme anslås blot at snige sig op på sølle 40 gram pr. dansker. Men gedekød vil vokse mere de kommende år, mener Karsten Borrisholt.Det skriver Børsen FødevareSundhed torsdag.
»Lam er blevet en naturlig del af det danske køkken. Det var det ikke for en generation siden, men globaliseringen, hvor danskerne rejser meget mere gør, at vi bliver inspireret til at prøve nye ting. Derfor forventer vi, at det også vil vokse de kommende år,« siger Karsten Borrisholt. Bliver salget ved med at vokse i Irma, vil de øvrige kæder overveje at tage kødet ind også, lyder det fra Coop.
Gedekød er fedtfattigt
Gedekød kategoriseres som rødt kød, men er meget fedtfattigt og indeholder meget lidt kolesterol - faktisk blot omkring en tiendedel af det kolesterol, der findes i bøffer af okse, lam eller svin, viser jordbrugsundersøgelser.
Ifølge ernæringsekspert Preben Vestergaard Hansen fra Professionshøjskolen Metropol er gedekød sundhedsmæssigt et godt kompromis mellem det smagfulde røde kød og det mere magre lyse kød som kylling.
Læs også: Danskerne gnasker i rodfrugter