• For abonnenter

Michelin-kok med egen køkkenhave: »Det giver jo ingen mening at transportere råvarer over store afstande«

Fødevarer sejles jorden rundt for at ende på supermarkedets hylder, mens klimakrisen buldrer. En restaurant i Præstø forsøger selv at dyrke alt det, der skal på menuen.

Artiklens øverste billede
Jonas Mikkelsen prøver så vidt muligt at skabe en menu, hvor alle grøntsager kommer fra restaurantens køkkenhave. Foto: Ingrid Riis

I Kvickly i Bruuns Galleri i Aarhus er det ikke til at opdrive en dåse eller et glas asparges, der ikke kommer fra Kina. Af de fem mulige mærker er der kinesiske asparges i hver og en. Dåsen med bambusskud kommer også derfra, og det samme gælder hver anden dåse bønner.

Imens findes der en Michelin-kok i sydsjællandske Præstø, der ikke kunne drømme om at servere grøntsager fra Kina. På Hotel Frederiksminde er det nemlig grøntsagerne fra restaurantens egen køkkenhave, der definerer menuen. 

Få kilometer fra Hotel Frederiksminde ligger den 6.000 kvadratmeter store køkkenhave. Her sås og høstes nok grøntsager til at brødføde gæsterne på både Hotel Frederiksminde og søsterrestauranten Rønnede Kro. Alle de grøntsager, som er for store eller skæve til restaurantens retter, er der sammen med andre overskydende grøntsager på spisebordet hos den lokale højskole, der er med til at holde køkkenhaven. 

Det ville klart være nemmest at indkøbe alle råvarerne og få dem leveret til døren. Men Michelin-kok og køkkenchef Jonas Mikkelsen foretrækker »at lave mad med god samvittighed«. Det indebærer at få så mange egenproducerede grøntsager på tallerkenen som muligt.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.