Hov, er gluten slet ikke superskurken?

Sunde og raske mennesker kan tilsyneladende tabe sig og blive mindre oppustede af at undgå mad med gluten i. Men måske har det intet med gluten at gøre. Nyt stort studie retter nemlig mistanken mod andre bestanddele i vores korn. Alligevel er der udbrudt glutenkrig.

Artiklens øverste billede
Glutenfri mad har fordele for raske mennesker, men måske skyldes det, at man slipper for andre stoffer i kornet end lige netop gluten. Foto: Columbus Leth. Fra bogen "Helt uden gluten".

Kan sunde og raske mennesker få glæde af at skære ned på mad med gluten i, altså typisk brød, pizza og andre madvarer, der indeholder hvede, rug eller byg?

»Ja, man kan både tabe sig lidt og føle sig mindre oppustet. Men forklaringen har formentlig ikke så meget med gluten at gøre. Snarere opnår man gevinsterne, fordi man samtidig undgår nogle svært fordøjelige kostfibre, som korn også indeholder, og erstatter dem med nogle andre,« siger professor Oluf Borbye Pedersen, Novo Nordisk Foundation Center for Basic Metabolic Research ved Københavns Universitet.

Han er projektleder for den forskergruppe fra Københavns Universitet og DTU, Danmarks Tekniske Universitet, som i sidste uge offentliggjorde deres resultater om netop dette i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature Communications.

I det nye studie indgik 60 forsøgspersoner, alle raske uden glutenintolerance (cøliaki) eller andre kendte sygdomme. Samtlige skulle i otte uger spise glutenfattig mad (højst 2 g gluten om dagen) med mange kostfibre og i andre otte uger spise meget glutenrig kost (18 g gluten om dagen).

I de to glutenfattige måneder fik deltagerne færre kostfibre af de typer, der indeholder sukkerforbindelserne arabiose og xylose. Det skete helt automatisk, for begge stammer fra cellevæggene i korn, primært hvede og rug, som jo begge indeholder gluten. Til gengæld fik de mere galaktose, der bl.a. findes i avocado og rødbeder, og mannose, som gemmer sig i et bredt udvalg af grønthandlerens sortiment, bl.a. i bær, grønne bønner, kål, auberginer og tomater.

Læs mere om studiet her:

»Tarmbakterierne reagerede prompte på dette skifte i kostfibrene. De ændrede deres sammensætning, så de fik bedre kapacitet til at nedbryde og fordøje de nye typer af kostfibre, der pludselig landede nede hos dem. Og det resulterede bl.a. i, at forsøgsdeltagerne ikke udviklede nær så meget luft i maven som tidligere. Vi kunne direkte måle det i deres udånding. Og det var de ændrede kostfibre og ikke mængden af gluten, der gjorde udslaget,« forklarer Oluf Borbye Pedersen.

Flere ballademagere blandt kostfibrene

Gluten er stadig problemet for mennesker med cøliaki, for de danner antistoffer pga. netop dette protein i kornet. Men det er ikke første gang, at gluten får skyld for fordøjelsesproblemer, som i virkeligheden udløses af bestemte kostfibre. Mange mennesker har i tidens løb forsøgt

Få adgang til dette indhold.
Som bruger får du adgang til dette
indhold, når du er logget ind.
Opret bruger
Ønsker du adgang til alle artikler på jyllands-posten.dk klik her

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.