Her er årets forlystelsesnyheder
Djurs Sommerland har brugt 60 mio. kr. på en ny attraktion, der er Europas største af sin slags.
Når danskerne skal på tur i de danske forlystelsesparker over sommeren, får de mulighed for at prøve en række nye attraktioner. BonBon-land har bygget en interaktiv biograf, Jesperhus har lavet et indendørslegeland, og Sommerland Syd har købt en ny familierutsjebane.
"Der er virkelig mange investeringer i vores branche hele tiden," siger Søren Kragelund, der er direktør i Fårup Sommerland og formand for Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark.
Han vurderer, at årets investeringer ligger en smule i underkanten af, hvad det plejer, og at det skifter lidt fra år til år.
Europas største af sin slags
Skatteøen i Djurs Sommerland i Nimtofte løber dog med prisen som den største investering i år. Det er en stor water coaster, der har kostet 60 mio. kr. Det er en særlig slags rutsjebane, som både trækker sine gæster gennem luft og vand med en fart på 70 km/t. Den fylder fire fodboldbaner, er 28 meter høj og 455 meter lang.
Det er Europas største af sin slags, og danskerne får for første gang mulighed for at prøve den, når parken åbner lørdag den 7. maj.
"Vi har hele tiden vidst, at Skatteøen var en helt unik forlystelse – men den store interesse for den nye water coaster har været overvældende, og det giver os store forventninger om, at vi allerede her i åbningsweekenden får besøg af rigtig mange forventningsfulde gæster," fortæller Henrik B. Nielsen, der er adm. direktør i Djurs Sommerland.
Flere danskere går i forlystelsesparker
I BonBon-Land hedder årets investering Hestorado. Det er en interaktiv biografforlystelse, der tager fem minutter, og hvor gæsterne skal skyde efter særlige mål i filmen.
Søren Kragelund mener, at de nye investeringer er med til at trække flere gæster til de danske parker. Til gengæld har turisterne svigtet en smule.
"Vi har fået væsentlig færre turister som gæster i de seneste år. Til gengæld er turisterne byttet ud med danskerne. Parkerne har gode produkter, god kvalitet, og vi er i stand til at henvende os til hele familien. Vi giver gode oplevelser, og det lader til, at danskerne gerne vil ofre pengene, selvom økonomien har været trængt," siger Søren Kragelund.
Her er årets nye attraktioner i de danske forlystelsesparker:
- Djurs Sommerland - Skatteøen, water coaster
- BonBon-Land - Hestorados, interaktiv biograf
- Jesperhus - Indendørslegeland med tema over Jungledyret Hugo
- Sommerland Sjælland - Klatrefidusen, man kravler op i fem meters højde
- Sommerland Syd - Family Star, rutsjebane
- Legoland - Star Wars Miniland
- Fårup Sommerland, ny vandrutsjebane i Aquapark
SE OGSÅ: Prøv Danmarks vildeste forlystelser
SE OGSÅ: Få en tur i Cobraen