Facebook forudser forelskelse
Gode nyheder fra Facebook: Vi er lykkelige som kærester.
Selvom du ikke selv ved, at du er på vej ind i et romantisk forhold, så ved Facebook det måske allerede.
Sådan lyder det fra Facebooks data-gransker, Carlos Greg Diuk, som har fremlagt statistiske beviser, der fortæller, hvordan vi agerer på det sociale medie, når vi bliver forelskede i andre mennesker.
Når folk begynder at finde sammen, begynder de nemlig at flirte. Det vidste vi alle nok i forvejen, men her er tale om online flirteri, med beskeder på hinandens vægge. Og her er det tydeligt at se, hvordan antallet af beskeder på tidslinjerne mellem de flirtende stiger hastigt, hedder det fra Facebook.
"I de første 100 dage før forholdet bliver officielt, observerer vi et langsomt, men støt stigende antal tidslinje-beskeder delt mellem det fremtidige par," siger Carlos Greg Diuk.
Efter parret officielt annoncerer deres status som par, opgiver de efterhånden at skrive på hinandens vægge. Sandsynligvis fordi de ikke længere behøver at date og flirte, men i stedet bruger mere tid sammen i den virkelige verden, mener Carlos Greg Diuk.
Som man kan se på billedet, stiger væg-beskederne indtil parret ændrer status fra "single" til "i et forhold". Højdepunktet ligger gennemsnitligt 12 dage før den store dag, hvor det hele bliver officielt, og er på 1,67 beskeder per dag.
Herefter falder det støt den næste måneds tid, indtil det flader mere ud og rammer et lavpunkt på 1,53 beskeder per dag 85 dage inde i forholdet.
Det lavere antal beskeder kæresteparret imellem betyder dog ikke, at de ikke er lykkelige, lyder det fra Carlos Greg Diuk. Han understreger nemlig, at Facebook også kan registrere, at kæresteriet gør folk lykkeligere. Nemlig ved hjælp af de såkaldte "emoticons", som man kan benytte, til at beskrive hvordan man har det i øjeblikket.
Og brugen af særligt positive emoticons stiger, når folk kædes sammen. Ifølge Facebook oplever man et voldsomt skifte i lykke, når par bliver officielle, og lykken holder ved, siger statistikken.