Fortsæt til indhold
Livsstil

Den ældre generation nød en oksebøf, mens vi unge sad og spiste nøddepaté

Indebærer det gode liv kød hver dag? Træd ind i et mere klimabevidst årti. Du kan starte med dig selv og din bøf.

Anna Bisp Asghari

Kære morfar. Forleden sagde du, at kvaliteten på mel ikke er, hvad den har været. Jeg prøver at fortælle dig, at verden nok heller ikke er, hvad den har været. Du og jeg er uenige om mange ting. Men vi er enige om, at vi skal passe bedre på vores jordklode og vores klima.

Jeg får ofte at vide, at jeg bekymrer mig for meget om fremtiden, når jeg snakker med din generation om klimaet. Jeg skal tage det roligt, for det skal nok gå alt sammen, siger I. Jeg er ikke enig. Det kan ikke være rigtigt, at din generation har givet op på forhånd – på klimaets og verdens vegne.

Den yngre generation i min familie spiser mindre kød, og de fleste er vegetarer. Som vegetar i min familie får man ofte klap på skulderen, når man fravælger bøffen til fordel for en nøddepaté. Eller en kommentar om, hvor godt det er, at unge i dag gør så meget for klimaet.

Alt imens hele den ældre generation omkring bordet sidder og nyder oksekødsbøffen.

Det er på tide, at din generation gør sig lidt mere umage. I kan ikke blive ved med at sidde og klappe i hænderne over, at den yngre generation sætter dagsordenen for en bæredygtig verden. Vi gør det ikke for sjov. Det er alvor. Og vi vil gerne have jer med i kampen.

Begynd derfor med at tage vores handlinger seriøst og som et udtryk for, at vi har brug for en reel ændring i samfundet. Du behøver ikke at læne dig tilbage, for vi kommer til at have enorme problemer i fremtiden, hvis vi ikke gør noget nu.

I stedet kan du give en hånd med – for eksempel ved at skifte bøffen ud med et alternativ.

Der er utroligt mange undskyldninger for ikke at gøre noget, såsom at alle andre har skylden, eller at det alligevel ikke nytter noget, hvis ikke de store virksomheder går forrest. Det nytter imidlertid, at du sætter et eksempel og viser, hvilket slags samfund du gerne vil leve i.

Det er det, min generation forsøger at gøre hver fredag, når vi går på gaden for en grønnere fremtid.

Måske er det svært for jeres generation at forstå, at fremtiden faktisk ikke ser så lys ud for os, der er født efter 1990. I er vokset op i en verden, der har været præget af krig og konflikter, og hver gang er I kommet ud på den anden side.

Mange gange har man spået fremtiden værre, end den blev. Så jeg forstår godt, at du og din generation også tænker, at denne krise som så mange andre vil blive løst – f.eks. med intelligent teknologi som vores generation opfinder.

Jeg tror dog ikke, at det kommer til at gå så let. Jeg er normalt ikke nogen sortseer, når det kommer til fremtiden, men som det ser ud lige nu, skal der så meget til, før vi kan gå en lysere og bæredygtig fremtid i møde.

COP25 er netop blevet afholdt uden en reelt bindende aftale, der kan ændre udviklingen. Vores egen klimaminister kan ikke engang fremlægge, hvor meget en klimalov vil koste. Men selv om politikerne ikke kan blive enige, behøver vi andre jo ikke at sidde med armene over kors og give op.

Dyrearter uddør, flere øer og lavtliggende lande kan blive oversvømmet grundet temperaturstigningen, og vejrforholdene er mere ekstreme, end vi har oplevet før.

Derfor bliver også din generation nødt til at være et forbillede for den verden, vi ønsker at leve i. Jeg synes, at du skal starte med dig selv og din bøf.

Med ungdommelig hilsen,
dit barnebarn

Anna Bisp Asghari er projektleder på Akademiet for Samfundsengagerede Unge og programansvarlig for Ungdommens Folkemøde.