Fortsæt til indhold
Musik

Husmor-porno booster klassisk musik

"Fifty Shades of Grey"-trilogiens sensationelle sejrsgang får de særeste følgevirkninger.

Selv en en populær indspilning med Luciano Pavarotti må kapitulere overfor den indflydelse E.L. James "Fifty Shades of Grey" har overalt.

I den ekstremt populære trilogi, der handler om en S/M-forhold mellem en stenrig forretningsmand og en ung studerende kvinde, lytter Christian Grey og Anastasia med stor entusiasme til Thomas Tallis korværk fra den 16. århundrede "Spem in Alium".

Og det gør de mange millioner af læsere tydeligvis også.

Dukket op fra glemslen

En indspilning af værket udført af The Tallis Scholars i 1985 er i de seneste uger dukket op fra glemslen og har nu sat sig solidt på førstepladsen på listen over de mest solgte klassiske udgivelser i Storbritannien.

"Spem in Alium" udtrykker en mands håb og stærke tro på Gud, og set i det lys tvivler produceren af indspilningen, Steve Smith, på, at Thomas Tallis ville have syntes om, den pludselige succes, men produceren forstår til fulde, hvorfor E.L. James vælger at bruge netop "Spem in Alium" i sin trilogi.

Og det gør han fordi værket er meget intenst og har et kraftfuldt klimaks. Og uanset, hvad anledningen end måtte være, så glæder Steve Smith sig over, at så mange nu igen lytter til den 27 år gamle indspilning.