Lopez - ubeslutsom talent-dommer
Chefproduceren bag "American Idol" er blevet træt af Jennifer Lopez’ taktiske manøvrer.
Nigel Lythgoe vil have sangeren til at træffe en beslutning og meddele, om hun ønsker at fortsætte som dommer.
Jobbet sendte for nylig Lopez til tops på finansmagasinet Forbes’ liste over verdens mest magtfulde berømtheder, men i sidste uge fortalte hun talkshowværten Ellen DeGeneres, at hun var usikker på, om hun ville forlænge sin kontrakt.
Flere brancheiagttagere ser denne udmelding som et forsøg på at få mere i lønningsposen, og Lythgoe reagerer da også.
Travlt med andet
På et pressemøde forleden bemærkede han, at alle tre dommerne har travlt med andet end "American Idol"
Han erkendte således, at Steven Tyler har Aerosmith at se til og tilføjede et særligt hib til J.Lo: »Planerne skal passe alle, og det er svært, men vi er nødt til at se nogle beslutninger. Folk må spørge sig selv, om de vil fortsætte eller hellere lave film,« lød det med adresse til den 42-årige sanger og skuespiller.
Lopez udtalte sig også henholdende sidste år og fik efter sigende et større honorar ud af det. Hendes kontrakt med "American Idol" udløber på onsdag, hvor der er finale.
Til sommer tager Lopez og latinstjernen Enrique Iglesias hul på en på fælles verdensturné.
All Over Press