Lady Gaga får masser af smæk
Lady Madonna kalder kritikere den yngre Lady, hvis seneste video er blevet mødt af hård kritik.
Lady Gaga's seneste video "Alejandro" - der iøjeblikket er set af over 17 mio. brugere af YouTube - har siden premieren for nogle dage siden, affødt kritik på flere fronter.
Der er dem, der mener, at hun lidt får åbenlyst efterligner Madonna - andre mener, at hun går over stregen med sine politiske og seksuelle signaler. Mange er af den opfattelse, at videoen har klare racistiske tendenser.
SE VIDEO: Lady Gagas "Alejandro"
Det er især Madonna-videoer som "Like A Prayer" og "Vogue", som kritikerne finder efterligninger af i "Alejandro"-videoen. På nettet diskuteres livligt, om hun med de genkendelige elementer hylder Madonna eller blot skamløst planker hende.
Masser af ligheder
De, der klandrer Lady Gaga for at planke Madonna, hæfter sig blandt andet ved sort/hvid-billederne, den spartanske opsætning og det blonde hår, som alle var elementer i videoen til "Vogue".
Ligesom i Madonnas video til "Like A Prayer" er der i Lady Gaga's video referencer til den katolske kirke og der er i nogle af scenerne flammer i baggrunden.
Endelig bærer Lady Gaga en bh med patronbælter, og den minder om den stål-bh, Madonna anvendte på hendes Bonde Ambition Tour.
Nonne i rødt latex
Men det er ikke det eneste, videoen kritiseres for.
En scene, hvor hun iført et rødt latex-nonne-kostume spiser alterbrød og simulerer seksuel aktivitet med et krucefiks, har vakt opstandelse og den er også for meget for popstjernen Kate Perry.
Hun skriver på sin Twitter-profil:
"At bruge blasfemi som underholdning er ligeså billigt, som når en komiker fortæller prutte-vitser".
TV: Se klip fra Lady Gagas nye video
Et fejltrin
MTVs rock-redaktør James Mongomery er heller ikke begejstret for videoen. Han siger til ABC News:
"Dette er hendes første fejltrin. I de to år der er gået siden hun brød igennem, har hun foretaget mange rigtige skridt. Måske har hun sat ambitionerne så højt, at hun ikke selv han honorere dem."