Tre børn af kendt 80'er-band går sammen
Sneakers med Sanne Salomonsen i spidsen var et hit i 1980'erne. Nu er børn af tre af musikerne klar med et minialbum.
Sneakers var et populært band i Danmark i første halvdel af 1980'erne. I spidsen for bandet stod sangerinden Sanne Salomonsen, og omkring hende var Morten Kærså på keyboard, Klaus Menzer på trommer, Jacob Andersen på percussion, Mikkel Nordsø på guitar og Christian Dietl på bas.
Mikkel Nordsøs sønner, Frederik og Fridolin Nordsø, har for længst opnået succes som musikere og producere i flere forskellige sammenhænge. Nu samles børn af Jacob Andersen, Klaus Menzer og Christian Dietl i ét band.
Det drejer sig om Late, som tæller Max Winding, søn af Klaus Menzer, Ludomir Dietl, søn af Christian Dietl, og Caroline Franceska, datter af Jacob Andersen. I en pressemeddelelse slås det fast, at de tre har haft et livslangt venskab og har villet skabe en »fælles musikalsk platform hvorfra de kunne eksperimentere og udforske popmusikken«.
Den 17. marts udkommer Late med ep'en - minialbummet - "Adventure". Allerede nu er gruppen aktuel med singlen "Leave Me Alone".
»Vi har spillet sammen og hver for sig hele livet. Nu glæder vi os til at spille vores egen musik for resten af verden. Vi har alle spillet med mange af de helt store i Danmark - Rasmus Walter, Burhan G. og Kresten Osgood for at nævne et par, men det kan ikke måle sig med at spille egne sange, så vi er spændte og glæder os til at dele musikken,« udtaler Caroline Franceska.
Det fastslås, at Late er inspireret af bl.a. Prince, Fleetwood Mac, Jean-Michel Jarre, Janet Jackson, Michael Jackson samt Justin Bieber, Diplo og Skrillex.
»Vi føler, der på en eller anden måde er opstået en tidslomme og et rum, hvor der er plads til os, og hvorfra vi kan fortælle vores historier. I sidste ende laver vi musik for egen skyld, og det skal starte der, men det betyder selvfølgelig ikke, at andres mening ikke betyder noget,« udtaler Ludomir Dietl.
Sneakers udgav fire album fra 1980 til 1984 og leverede hits som "Efter festen", "Woodoo", "Sankt Peders engle" og "Sui-Sui".
Selv om gruppen opnåede et pæn albumsalg og var efterspurgt som liveband, opnåede Sanne Salomonsen som solist langt større succes, mens Morten Kærså fik markeret som som frontmand i Moonjam.
Jacob Andersen er medlem af Danseorkestret og har spillet med bl.a. Thomas Helmig, mens Mikkel Nordsø har udgivet flere album i eget navn. Klaus Menzer er en del af bl.a. Burnin Red Ivanhoe.