Fortsæt til indhold
Musik

James Blunt og Craig David spiller på danske festivaler

James Blunt tager til Jelling, mens Craig David spiller på Tinderbox.

Den britiske solist James Blunt giver koncert på Jelling Musikfestival i slutningen af maj.

Briten fik sit store gennembrud med ”You’re Beautiful” og albummet ”Back To Bedlam”. Siden er det blevet til yderligere en række sange og album, som dog ikke har haft samme gennemslagskraft som startskuddet.

Med James Blunt får Jelling Musikfestival endnu et udenlandsk navn til et program, som også tæller det store canadiske rockband Nickelback.

Derudover ligger det fast, at blandt andre C.V. Jørgensen, Thomas Helmig og Hugo Helmig kommer til arrangementet, der er med til at indlede festivalsæsonen i Danmark.

Jelling Musikfestival foregår den 24.-27. maj, og en måneds tid senere gælder det Tinderbox i Odense.

Tinderbox oplyser nu, at de store britiske popnavne Bastille og Craig David er tilføjet et program, som i forvejen omfatter blandt andre Depeche Mode, Alanis Morissette og Wiz Khalifa.

Bastille står bag hits som ”World Gone Mad”, ”Oblivion”, ”Good Grief”, ”Send Them Off!” og ikke mindst ”Pompeii” og ”Of the Night”.

Craig David hittede omkring årtusindskiftet stort med albummet ”Born To Do It” og singler som ”Fill Me In” og ”7 Days”, men siden kom han til at stå svagere kommercielt.

Craig David har dog formået at komme tilbage og har en following flere steder i verden - og også herhjemme. Hans seneste album, ”Following My Intuition”, udkom for et par år siden og indeholdt blandt andet singlehittet ”Ain’t Giving Up”.

Tinderbox foregår den 28.-30. juni i Tusindårsskoven.