Ny bog går meget tæt på kronprins Frederik
Forfatteren Jens Andersen har mødt kronprinsen, der til næste år fylder 50 år, en gang om måneden i halvandet år og har interviewet et stort antal personer i prinsens familie og omgangskreds.
Den 26. maj 2018 fylder Danmarks kommende konge kronprins Frederik 50 år.
I den anledning udkommer en meget omfattende biografi, der bringer læserne meget tæt på prinsens liv og historie.
Udover at forfatteren Jens Andersen har mødt og interviewet prinsen en gang om måneden i det seneste halvandet år samt har deltaget en flere af hans udlandsrejser, så har forfatteren også interviewet en lang række personer, der er - eller har været - tæt på Frederik.
I bogen er hans nærmeste familie selvsagt med til at tegne et billede af prinsen.
Men udover kongefamilien medvirker blandt mange andre også barndomsvennerne Ellen Hillingsøe, Peter Heering og Holger Foss. Desuden er venner fra frømandskorpset, Siriuspatruljen samt fra både rockens og sportens verden blevet interviewet. Også flere af prinsens australske venner er blevet bedt om at berette om deres oplevelser med kronprinsen.
Endelig kan også nævnes, at den tidligere hofchef Per Thornit for første gang fortæller om sine mange år helt tæt på kronprins Frederik.
Biografien, der har fået titlen "Under bjælken - Portræt af kronprins Frederik", udkommer onsdag den 1. november på forlaget Gyldendal.