Grammer på vej med ny komediserie
Den amerikanske TV-station USA Network sætter en ny Kelsey Grammer-serie på programmet i den kommende sæson.
Dog må seerne sandsynligvis spejde forgæves efter den tidligere "Frasier"-stjerne. Han nøjes nemlig med jobbet som chefproducer - i hvert fald til en start.
Komedieserien er døbt "The DiCicco Brothers" og handler om en pågående internet-iværksætter, hvis fremfusende og meget direkte stil volder problemer i det politisk korrekte miljø, der hersker i Silicon Valley.
USA Network løftede sløret for projektet i går og oplyste ved samme lejlighed, at produceren Dick Wolf er på vej med en ny dramaserie om en forsikringsefterforsker. Han bliver skilt og gifter sig med en anden kvinde, som viser sig at være mand.
Ingen titel
Wolfs serie har endnu ikke fået en titel. Blandt kabelkanalens øvrige nyheder til den kommende sæson er de romantiske realityserier "Bride or Best Man" og "Romancing the Globe".
Sidstnævnte er kreeret af Mark Burnett, som var manden bag konceptet til "Robinson-ekspeditionen".
USA Network har de senere år leveret en række seersuccesser til dansk TV, heriblandt de tre "I lovens navn"-krimier, "La Femme Nikita", "Detektiv Monk", "The 4400" og miniserien "Spartacus".
All Over Press