Ny film fra veteran får blandet modtagelse

Der er både fire stjerner og skarp kritik af den 85-årige Henning Carlsens nye film.

Artiklens øverste billede
Henning Carlsens nye film får blandet modtagelse. Foto: Mik Eskestad

Anmelderne er ikke lige begejstrede for den 85-årige instruktør Henning Carlsens film "Erindring om mine bedrøvelige ludere".

Mens Politiken og Berlingske giver filmen hver fire stjerner, er Ekstra Bladet mindre gavmild med tre stjerner og Morgenavisen Jyllands-Posten helt nede på to stjerner. Information giver ikke filmen stjerner, men er heller ikke mildt stemt.

Filmen er bygget over Gabriel Garcia Marquez' roman om den feterede journalist El Sabio, der - selv om han elsker kvinder - aldrig har været gift. I stedet har han livet igennem forlystet sig på byens bordel.

Forelsker sig i 19-årig

I 90 års fødselsdagsgave vil han forære sig selv en jomfru, og selvfølgelig forelsker han sig i pigen.

"Erindringen om mine bedrøvelige ludere" er en sørgmunter fortælling, farvet af erindringen hos en gammel mand, der ser tilbage på sit liv, som har indeholdt rigelige mængder begær, men aldrig kærlighed.

- Og lader sig overrumple af mødet med den uskyld, han aldrig har kendt hos en kvinde", skriver Berlingskes anmelder.

"En gammel mands blues"

Hennings Carlsens filmatisering af romanen føjer et fint kapitel til den danske instruktørs lange karriere, skriver Politiken.

Ekstra Bladet mener, at filmen er "en gammel mands blues, der uden tvivl kommer fra hjertet, men ikke desto mindre virker en kende altmodisch og fodslæbende".

Mens Jyllands-Posten mener, at filmen er både bedaget, problematisk og ubehjælpsom:

"Det bombastiske sexstykke i flagrende gevandter bliver derfor både bedaget, seksualpolitisk problematisk og kunstnerisk ubehjælpsomt".

LÆS JP'S ANMELDELSE HER

Information er endnu mere klar i mælet og skriver: "I Henning Carlsens tøffende Márques-filmatisering "Erindring om mine bedrøvelige ludere" fremstilles "ægte kærlighed" som en gammelpikket eksotisering af den passive pige".

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.