Publikum strømmer til anmelderflop

Anmelderne ikke var glade for den fjerde film i "Twilight"-sagen, men det er publikum.

Da den fjerde del af vampyrsagen "Twilight", "Breaking Dawn, Del 1" fik premiere i sidste uge, var begejstringen til at overse.

Den mest positive anmelder var Jyllands-Postens egen Nanna Frank Rasmussen, som gav filmen fire stjerner. B.T. tildelte tre stjerner, mens både Politiken, Berlingske og Ekstra Bladet nøjedes med to stjerner.

Men det har langt fra skræmt publikum væk.

Flere billetter end film nr. tre

Siden premieren torsdag har 155.451 personer indløst billet til historien om vampyren Edward, som endelig får sin elskede Bella.

Til sammenligning solgte film nummer tre i serien, "Twilight Saga: Eclipse", 128.940 billetter i premiereweekenden.

”Der er ikke længere nogen tvivl om, at filmen på alle måder lever op til de mange dedikerede fans’ berettigede forventninger, og at de alle nu bare glæder sig endnu mere til historiens sidste kapitel,” udtaler distributionsdirektør i Nordisk Film Jan Lehmann.

"Breaking Dawn, Del 2" får premiere i november 2012.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.