Radiochef er forbandet over fejl
Radio24syv har ikke gjort det godt nok, siger Jørgen Ramskov.
Radio24syv har standset planerne om at arrangere en udstilling med værker af den fængslede svenske provo-kunstner Dan Park.
I en pressemeddelelse med chefredaktør, Jørgen Ramskov, som afsender, skrev kanalen: "Efter en nærmere juridisk vurdering står det klart, at Radio24syv under alle omstændigheder vil have et medansvar for udstillingen."
Har stationen ikke indhentet en juridisk vurdering, inden man begyndte projektet?
"Jo, men i den vurdering fokuserede vi på medieansvarsloven. Vi spurgte senere os selv 'hvad med straffeloven?'. Det er en meget dum fodfejl. Vi har ikke gjort det godt nok. Vi er ikke udstillere, og det skal vi ikke være. Den fejl er jeg totalt forbandet over. Men samtidig vil jeg sige, at jeg er meget overrasket og forbandet over, at debatten er blevet hyldet ind i Muhammed-tegninger, muslimer og islam. Det er tankevækkende og trist," siger Jørgen Ramskov.
Helt ærligt. Var det ikke forventeligt?
"Vi var muligvis lidt naive at tro, at man kunne have en diskussion, der ikke havnede i sporet af en indvandrer- og muslim-debat."
Hvilken debat ville du gerne have haft?
"Sådan en udstilling er interessant på to punkter. Det ene er, om Dan Parks billeder er nødvendige at vise for at bekræfte den totale ytringsfrihed. Derudover er billederne ekstremt krænkende for alle. Måske går spastisk lammede ram forbi. De er ikke kun rettet mod muslimer, de skyder til højre og venstre. Men vi snakker alle om de billeder uden at have set dem. Så næste skridt er at spørge; 'Synes I stadig, det er vigtigt for demokratiet og for ytringsfrihed, at de bliver bragt?'."
"Vi prøvede med andre ord at starte en diskussion om, hvad man opnår ved at vise sådanne billeder. Hvad vil vi bruge vores ytringsfrihed til?"
Nu har Radio24syv standset planerne. Men kan du forestille dig, at andre går videre med ideen?
"Projektet er helt dødt for vores vedkommende. Vi ville rejse en debat, og der har været et par enkelte fine debatter om brugen af den totale ytringsfrihed. Men jeg skal ikke bestemme eller blande mig i, om nogen vil udstille værkerne. Det vil være uafhængigt af os, men billederne er frit tilgængelige på nettet.
Hvad skal der ske med de billeder, Radio24syv har?
"Vi skal se på, om de skal leveres tilbage til den gallerist, der har udlånt dem til os. Men det er ikke unikummer, vi har, det er kopier. Så vidt jeg ved, er de originale billeder destrueret af svensk politi."
Radio24syv virkede så sent som i formiddag meget sikker på, at dette projekt ville blive til noget. Nu vender du pludselig på en tallerken. Er du blevet presset eller opfordret til den beslutning på nogen måde?
"Det er meget vigtigt at understrege, at jeg ikke har hørt fra nogen, der så meget som har hævet stemmen. Der har slet ikke været et pres udefra. Ingen trusler, ingen opkald fra politiet eller myndigheder. Vi har fået en 'second opinion' fra en advokat, der ikke mente, at sagen ville holde i retten på trods af alle mulige erklæringer om, at gallerist og udstiller havde ansvaret. Det blev diskuteret over frokost, og derefter trak vi stikket," siger Jørgen Ramskov.