Minnelli elskede møder med afdød prinsesse
Liza Minnelli nød de fortrolige og uforstyrrede møder mellem hende og den afdøde prinsesse Diana.
Den amerikanske skuespillerinde og sangerinde Liza Minnelli har ofte omtalt den afdøde sanger Michael Jackson som en af sine bedste venner. Nu fortæller hun, at hun også betragtede prinsesse Diana som en god veninde.
En veninde som hun ofte mødtes med over en frokost for at tale om stort og småt, siger hun til bladet You Magazine.
- Jeg er så heldig at kunne kalde Lady Di for en af mine veninder. Jeg lærte hende at kende, engang da hun kom om bag scenen efter en af mine koncerter i London, siger den 66-årige entertainer.
- Efter det begyndte vi at støde ind i hinanden ved premierer og andre begivenheder, hvor hun var inviteret som æresgæst, fortsætter Liza Minnelli.
God kemi
Og kemien mellem dem var der fra dag et, selvom de to kom fra vidt forskellige verdener.
- Vi faldt altid i snak. Så vi besluttede at mødes til te. Senere kom hun over til mit hotel, og vi spiste frokost nogle gange. Bare os to. Jeg tror godt, hun kunne lide det. Jeg kunne i hvert fald. Vi talte om alt under solen. Hun elskede også musik, siger Minnelli.
En af de ting, som de begge nød ved deres møder, var, at de for en gangs skyld ikke var omringet af tjenestefolk og ansatte.
- Hele mit liv har folk vartet mig op. Ikke på min opfordring, sådan var det bare. Og det var det samme for Lady Di. Så det var en lettelse for os begge, når vi kunne mødes og bare være os selv, uddyber Minnelli.
Hun siger dog også til bladet, at hun hele tiden følte en trang til at beskytte prinsessen, der døde i et biluheld i 1997 som kun 36-årig.