Elton John-musical i Holstebro
Elton John-musicalen "Aida" får skandinavienspremiere i Holstebro lørdag den 2. september.
Det sker i Musikteatret Holstebro, som samtidig genåbner efter en ombygning, der har kostet omkring 100 mio. kr.
Musicalen, der bygger på samme historie som Verdis opera, men musikalsk naturligvis baserer sig rock- og popgenren, er komponeret af Elton John, mens Tim Rice, forfatteren til bl.a. "Jesus Christ Superstar", "Evita" og "Chess", har skrevet ordene.
"Aida" gik i første omgang i fire år på Broadway i New York, hvor den blev set af mere end to millioner mennesker.
I begyndelsen af august i år havde den så Berlin-premiere på det store Theater Des Westens.
I Holstebro synges hovedpartierne af Grand Prix-vinderen Trine Jepsen, også kendt fra popgruppen EyeQ, samt Lene Matthiesen Nørrelykke, der fik sit gennembrud på DR TV i "Stjerne for en aften".
Den mandlige hovedrolle spilles af sangeren Ole Jørgensen. I alt medvirker 40 sangere og dansere, der skal nå at skifte mellem i alt 260 forskellige kostumesæt undervejs i forestillingen. "AIDA" opføres sidste gang søndag den 17. september.
HeLy