Israelsk forlag dropper Jostein Gaarder
Den norske forfatter Jostein Gaarders israelske forlag, Schocken, vil ikke længere udgive hans bøger.
Det sker som konsekvens af en kronik i avisen Aftenposten forleden, da Gaarder fordømte staten Israel på grund af krigen i Mellemøsten og blandt andet skrev, at "vi anerkender ikke længere staten Israel", som "har voldtaget verdens anerkendelse og ikke får fred, før den nedlægger sine våben".
Det har fået Schocken til at droppe Gaarder, der dog næppe kommer til at mangle salt på brødet af den grund, da hans bestseller "Sofies verden" fra 1992 er oversat til 45 sprog og solgt i mere end 20 millioner eksemplarer.
»Jeg har læst en oversættelse af Gaarders artikel og synes, den er frastødende. Efter dette vil vi ikke udgive Gaarders bøger. I artiklen siger han, at han vil have, at vi skal blive flygtninge igen. Det kan vi ikke acceptere,«siger forlægger Racheli Edelman fra Schocken til Dagbladet.