Klassiske forsider fra en svunden tid
20 forsider fra 1950'ernes Alt for Damerne er blevet trykt som plakater.
I 1946 fik teatermanden og komponisten Dan Folke, der var direktør for Gutenberghus en god idé:
Han ville udgive et ugeblad specielt målrettet til den moderne kvinde.
”Alt for Damerne” kaldte han bladet, der allerede som udgangspunkt havde et oplag på 75.000.
Storhedstiden havde bladet i 1950’erne, da oplaget passerede 200.000.
Siden er tiderne skiftet og konkurrencen blevet hårdere. Ugebladet har flere gange undervejs ændret stil og har i dag et oplag på omkring 60.000.
Et kapitel for sig selv
Bladets forsider er et kapitel for sig, og nu er det muligt at købe 20 tidstypiske forsider fra 1950’erne.
De afspejler alle en tid, da alt skulle være pænt og noget nær perfekt, og det er tydeligt at forside-modellerne var inspireret af de største Hollywood-ikoner.
Retro-stilen er in
Det er Dansk Plakatkunst, der har genoptrykt og udgivet de 20 plakater, og i forbindelse med initiativet siger nuværende chefredaktør på Alt for Damerne Tina Nicolaisen blandt andet:
”På Alt for damerne er vi stolte over, at vores historiske og meget flotte gamle forsider får nyt liv i et samarbejde med Dansk Plakatkunst. Retrostilen er meget i tråd med de nye tendenser indenfor boligretning, så vi håber, at mange danskere vil synes, at de passer godt ind i deres bolig eller butik.”
Levende tidslommer
Dansk Plakatkunst har specialiseret sig i at genoptrykke og fremstille plakater fra 1900 til 1965.
”Vi opfatter plakaterne som levende tidslommer fra vores fælles kulturhistorie og vidnesbyrd om det 20. århundredes udvikling, og vi er meget glade for, at Egmont har gjort det muligt at relancere de smukke forsider som plakater”, siger Troels Rasmussen fra Dansk Plakatkunst.