Fortsæt til indhold
Kultur

Her er Danmarks bedste forlystelser

Rutsjebaner og vilde dyr er bedst til at tiltrække danskere og udenlandske turister. Se listen over Danmarks mest populære turistattraktioner for 2008 her.

Tivoli, Dyrehavsbakken, Legoland og Københavns Zoo topper traditionen tro listen, men der er også fine placeringer til Faarup Sommerland, BonBon-Land, Djurs Sommerland, Louisiana, Statens Museum for Kunst og Odense Zoo.

Tivoli topper - men taber

Topscorer er Tivoli i København med 4,1 millioner besøgende. Mindre positivt er det dog for vinderen, at antallet af besøgende faldt med næsten 290.000 i forhold til 2006. Den våde sommer betød også, at færre gik gennem tælleapparaterne i Faarup Sommerland og Djurs Sommerland.

Derimod oplevede de 10 største zoologiske haver og dyreparker en tilvækst på næsten 100.000 besøgende. En stigning som VisitDenmark forklarer med, at "de zoologiske haver har været dygtige til at tilbyde nye spændende oplevelser".

SE OGSÅ: Kom op i rutsjebanen i Djurs Sommerland

SE OGSÅ: Kom op i rutsjebanen i Faarup Sommerland