Amulet med mystisk indskrift sendte arkæolog på jagt
Arkæologen Jeanette Varberg gik længe med én tanke i hovedet: Hvad nu, hvis det var kvinderne, som skulle have arvet kirken? Så skrev hun en roman.
Som arkæolog bruger Jeanette Varberg sin fantasi. Genstande får liv ved at forestille sig, hvad de har været anvendt til og hvorfor. Arkæologen støder altid på en mur: Der skal være hold i forklaringen, hun skal pege på; forskning, som sandsynliggør teorien.
Men hvad sker der, når fantasien får lov at flyve; når Jeanette Varberg kan bryde muren og selv forme en verden? Når hun kan tage en lille krystalkugle fra 300-tallets Fyn med den mystiske indskrift ABLATHANALBA , som er udstillet på Nationalmuseet, og placere den i munden på et lig af en amerikansk højesteretsdommer? Når hun får den næsten kætterske tanke: Hvordan ville verden se ud, hvis det ikke var apostlen Peter og mændene, men Maria Magdalene og kvinderne, som skulle arve kirken?