Aldrig har vi været tættere på Amdi
Dybt fascinerende indblik i, hvordan Tvind-guruen blev til den, han er. ”Amdi bliver til” er spændende som en krimi. Læs den med popcorn og cola. Få gratis lytteprøve i anmeldelsen.
Historien om Mogens Amdi Petersen er af indlysende årsager fortalt mange gange, men aldrig bedre end i ”Amdi bliver til” – for i en spektakulær gennemgang af Tvind-guruens opvækst kommer vi simpelthen tættere på end nogensinde før.
Det er slet og ret imponerende, hvordan den stærke forfatter Rune Skyum-Nielsen i et tæt samarbejde med skuespiller Thure Lindhardt er i stand til at rekonstruere Amdis liv – fra fødslen i 1939 til den dag i 1970, da han stifter Den Rejsende Højskole.
Interviews med centrale aktører, gennemlæsning af dagbøger, aktindsigter, lokalaviser, retsbøger, breve, slægtsforskning og arkivfotos giver et enestående indblik i en af de mest omtalte personer i Danmark i det forløbne halve århundrede. Bogen er skrevet med så stor energi og fortælleglæde, at den bør læses med popcorn og cola, som når man er i biografen til en spændingsfilm.