Anmelderne begejstrede for "lysende" Alba August i "lækker" film
Pernille Fischer Christensens film om Astrid Lindgrens formative år har fået en flot modtagelse af kritikerne i Berlin.
»Med den levende præstation fra det friske ansigt Alba August” ligner filmen en sikker sællert.«
Sådan skriver branchemagasinet Variety i sin anmeldelse af Pernille Fischer Christensens ”Unge Astrid”, der er blevet vist i Berlin i serien ”Berlinale Special” og ikke deltager i konkurrencen om Guldbjørnen.
Vurderingerne i de store fagblade er bl.a. karakteriseret ved, at de i deres anmeldelser konkret går ind og vurderer, om film kan sælges og begå sig på markedet. Det mener Variety altså, at filmen kan.
»Den biografiske film ”Unge Astrid” er et lækkert stykke filmarbejde, der skildrer den karakterdannende fase i den svenske forfatter Astrid Lindgrens liv,« hedder det videre i beskrivelsen.
Magasinet Screen Daily skriver i sin overskrift, at Alba August »lyser« i rollen som Pippi Langstrømpe i et »hjertevarmt og solidt drama« og senere er bladets konklusion:
»I sidste ende er filmens bærende kraft den forførende præstation af Alba August.«
Det slås fast, at Augusts »øjenåbnende præstation« vil kunne generere klumper i halsen også på markeder, hvor Astrid Lindgrens forfatterskab er mindre kendt.
The Hollywood Reporter har set en moderne produceret film, men konventionelt fortalt historie. Her er vurderingen, at filmen vil få succes i Skandinavien, mens det vil blive sværere på andre markeder. Til gengæld spår det amerikanske magasin Alba August en stor fremtid.
»Det er usandsynligt, at det er det sidste, vi ser til den imponerende unge hovedrolleskuepiller, Alba August. Hun kan bruge sin indsats som springbræt til større ting i fremtiden.«