Verdensrekord: Dansk maleri solgt for 39,5 millioner kroner på auktion
Værket var inden auktionen blevet vurderet til mellem 15,5 og 22 mio. kr.
Et maleri af den danske maler Vilhelm Hammershøi har sat rekord, efter det for nylig blev solgt for 39,5 mio. kr. på en auktion i New York.
Det oplyser auktionshuset Sotheby's i en pressemeddelse.
Der er tale om værket "Interiør med kvinde ved klaver, Strandgade 30", som senest blev solgt på en auktion for omkring 635.000 kr. i 1993.
»Vi er utroligt begejstrede for dette fantastiske resultat, der bringer Hammershøi til nye højder og understreger den voksende internationale interesse i - og for hans unikke æstetik. Salget sætter også rekorden for det dyreste danske værk solgt på auktion nogensinde,« lyder det fra Nina Wedell-Wedell, der er direktør hos Sotheby's danske afdeling.
Maleriet var udbudt på Sotheby's seneste auktion for impressionisme og moderne kunst. Det var forinden blevet vurderet til mellem 15,5 og 22 mio. kr.
Senere på måneden vil Sotheby's udbyde yderligere to malerier af Vilhelm Hammershøi.
Det er værkerne "Kvinde foran spejl, Strandgade 30" og "Hvide døre, Strandgade 25", der vil komme under hammeren i London den 13. december.