JP Viborg Briefing 11/07/22
Direktør sprængte sine forældres hus i luften
Godmorgen i solrige Viborg
I dette nyhedsbrev: Sommerferien er skudt i gang for manges vedkommende. Hvis du er en af dem, som er gået på velfortjent ferie, så god fornøjelse - om den skal holdes hjemme i haven eller udenfor landets grænser.
Det kan også være, du, som jeg, fortsat er på job og enten har holdt ferie eller først senere på sommeren skal holde fri. Lige meget hvad, så holder JP Viborg dig informeret om stort og småt hele sommeren.
Så vi har en række historier om Viborg og viborgenserne på vej til dig. Du kan blandt andet læse om indehaveren af Unitek, Lars Hallum, som lagde ud med at sprænge sine forældres hus i luften ved en fejltagelse som ganske ung. Siden har han stablet en velrenommeret virksomhed på benene. Læs Lars Hallums historie her.
Vi holder også øje med byggerierne i byen - eksempelvis i Banebyen, og så præsenterer vi vores fodboldkommentator, som fremover skal holde dig opdateret om VFF.
God dag.
Dagens udvalgte: Uniteks direktør sprængte sine forældres hus i luften som knægt.
Stiftede virksomhed i 1985. Lars Hallum blev en kendt ung mand på Karup/Kølvrå-egnen, da han var 18 år gammel. 24. februar 1973 sprængte han nemlig sine forældres hus i luften.
Han ryster lidt på hovedet ad sig selv, når han fremviser billederne af den skamferede murermestervilla i Kølvrå, hvor familien boede, fordi Lars Hallums far var »professionel kriger« og arbejdede på flyvestationen. Et gabende hul i ydervæggen viser, hvor Lars Hallums drengeværelse engang lå.
Lars Hallum kalder sin virksomhed for ”Danmarks førende udvikler af låse-systemer” og omtaler sig selv som ”en dårlig leder og en udpræget nørd”. Læs hans historie her.
Kort overblik: Kom med indenfor i Viborgs næstdyreste millionvilla, kvinderne fra byrådet er med i ny tv-serie, ukrainske flygtninge skal omskoles til anden branche, og så kan du komme med indenfor i garagen hos JP Group.
-
Bedøm selv i billedgalleriet, hvilken attraktion der er mest storslået på ejendommen ved Tjele Langsø.
-
TV Midtvests serie om kvinderne i Viborg Byråd har premiere i dag. I fire TV-programmer fortæller de om blandt andet krænkelser.
-
Landmændene har hårdt brug for flere folk. Et nyt projekt i Viborg Kommune skal forsøge at omskole hundredvis af ukrainere.
-
Nu får interesserede adgang til en af de største samlinger i Danmark, når direktør Martin Pedersen inviterer indenfor hos JP Group, der er en af landets største familievirksomheder.
Det skal du også vide: Her er bygherres planer med p-hus og knap 100 lejligheder.
Nej tak til byggeri.»Vi lægger op til, at bygherren tager en ny dialog med forvaltningen.«
Sådan fortæller formand for teknisk udvalg Torsten Nielsen (K) om et nyt byggeri, der er på vej ved Hærvejen i Viborg Baneby.
Ejegod Ejendomme vil gerne opføre et nyt boligbyggeri og et parkeringshus. I den forbindelse har bygherren bedt om dispensation fra lokalplanen og for dermed at kunne sende byggerierne i nabohøring inden sommerferien.
Men lokalpolitikerne vil have det anderledes. Læs om planerne her.
Ny fodboldkommentator: Søren Frederiksen blev viet på VFF’s stadion.
Lever og ånder for fodbold. Man siger, at livet består af tilfældigheder. For Søren Frederiksen var det en ren tilfældighed - eller måske skæbnen - der afgjorde, hvordan hans liv formede sig.
Han tager imod i sin villa på ”guldkysten” i Viborg.
Frederikshavneren, der som purung kom til Viborg for at spille superliga-fodbold, er blevet en rigtig viborgenser med hele hjertet og al sit engagement.
På vej: »Kender du typen«: Kan du gætte, hvem der bor her?
Du har set deres ansigter på plakater i lygtepæle, du har hørt dem fortælle om deres politiske visioner og standpunkter, og du ved, hvad de går ind for.
Men hvad ved du ellers om dem?
Nu kan du blive klogere på byrådets politikere på privatfronten, når vi serverer dig en sommer-gætteleg, som kører over de kommende uger. Hold øje på JP Viborg.
Du er velkommen til at kontakte redaktionen på jpviborg@jplokal.dk, hvis du har input til historier eller forslag til emner, vi skal have fokus på.
Hvis du har fået tilsendt dette nyhedsbrev af en bekendt og selv ønsker at oprette dig, kan du tilmelde dig her.