Enhver bilnørds drøm - kom med indenfor i garagen hos JP Group

Det er ikke hver dag, en af landets største familievirksomheder inviterer gæster på besøg i den her bilsamling.

Artiklens øverste billede
Den første Porsche blev købt i 1980, fordi Martin Pedersen havde spottet et behov for reservedele til den eksklusive bil. I dag er samlingen på over 50 biler. Foto: Jane Gisselmann

Er der mon grænser for, hvor mange Porscher, man har lyst til at kigge på?

Nu får interesserede adgang til en af de største samlinger i Danmark, når direktør Martin Pedersen inviterer indenfor hos JP Group, der er en af landets største familievirksomheder.

Hør fortællingen om, hvordan Martin Pedersens far Johannes Pedersen startede produktionen af originale og uoriginale reservedele til de klassiske Porscher op i 1965 og få et indblik i hele den rejse, som en reservedel er på, lige fra produktionen, montering, og til bilen er køreklar igen.

Arrangementet foregår den 28. september fra 19.00 til 21.00 på Vognmagervej 17, 8800 Viborg og er åbent for alle interesserede.

Tilmeldingen sker gennem linket her.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.