• For abonnenter

Uniteks direktør sprængte sine forældres hus i luften som knægt: I dag er han nørd, eventyrer og millionær

Lars Hallum kalder sin virksomhed for "Danmarks førende udvikler af låse-systemer" og omtaler sig selv som "en dårlig leder og en udpræget nørd".

Privatfoto:

Lars Hallum blev en kendt ung mand på Karup/Kølvrå-egnen, da han var 18 år gammel. 24. februar 1973 sprængte han nemlig sine forældres hus i luften.

Han ryster lidt på hovedet ad sig selv, når han fremviser billederne af den skamferede murermestervilla i Kølvrå, hvor familien boede, fordi Lars Hallums far var »professionel kriger« og arbejdede på flyvestationen. Et gabende hul i ydervæggen viser, hvor Lars Hallums drengeværelse engang lå.

Sammen med en kammerat havde han været i gang med at producere en hjemmelavet bombe, som de havde eksperimenteret med før, men den dag i februar gik noget helt galt.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.