Landmand indblandet i sag om menneskehandel har fået adskillige påbud
Det er tilsyneladende ikke kun kvindernes forhold, den har været gal med på gården.
- Kom i dybden med Viborg – modtag vores nyhedsbrev.
- Følg os – på Facebook, LinkedIn eller Instagram.
- Tip os – hvis du har en god historie.
Den landmand, der netop nu er indblandet i en sag om menneskehandel, er for to dage siden blevet politianmeldt.
Det bekræfter Midt- og Vestjyllands Politi torsdag.
Politiet oplyser, at det er Socialstyrelsen, der står bag anmeldelsen, som drejer sig om, at to kvinder ifølge Fagbladet 3F skulle have levet uden strøm og af at spise rå æg i 15 dage hos landmanden. De to kvinder er landbrugspraktikanter fra Asian, men bor nu under beskyttede forhold.
Men det er tilsyneladende ikke det eneste, der var galt hos landmanden. Fagbladet 3F skriver nemlig torsdag, at landmanden også har fået en række påbud, fordi der skulle være livsfarligt arbejdsmiljø på gården.
I begyndelsen af maj har landmanden således fået seks påbud af Arbejdstilsynet, skriver fagbladet. Der skulle bl.a. have været fare for at falde i en gyllebeholder. Dækslet på en gyllebrønd var desuden afmonteret, hvilket betyder, at der har været »betydelig fare« for såvel nedstyrtning som forgiftning, når folk arbejder ved gyllebrønden.
Landmanden forklarer til Fagbladet 3F, at stedet har været underbemandet.
»Det er der flere årsager til. Vi har forsøgt at rekruttere nogen. Og de er så enten ikke mødt op, når de skulle starte med at arbejde, eller har blokeret telefonnummeret, så vi ikke kunne få fat på dem bagefter,« siger han til fagbladet.
- Kom i dybden med Viborg – modtag vores nyhedsbrev.
- Følg os – på Facebook, LinkedIn eller Instagram.
- Tip os – hvis du har en god historie.