Dagens kåringer: Det ser sort ud for »Den Gule Fare«

Artiklens øverste billede
OBs Jeppe Tverskov i kamp med AC Horsens Anders K. Jacobsen. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Dagens bedste:

Magnus Jensen var her der og alle vegne i Horsens bedste periode. Centerforsvaren blev gjort til spydsspids for angrebet, og her var han naturlig som bomstærk targetman, der diskede op med brystkasse-tæmninger, lagde bolden flot videre og skabte usikkerhed i luftspillet i OB’s felt. Når spillet kaldte på det, var han helt nede ved Horsens’ baglinje og rydde op. Var nede og rydde op i eget felt. 

Og så scorede han det forløsende mål, som pustede liv i Horsens’ drømme om endnu et år i Superligaen. Men endnu en gang var den store midtstopperens offensive arbejde ikke nok til at vinde kampen.

Dagens plads til forbedring:

Det er hårdt at skulle pege på Mikkel Lassen, men den 21-årige centerback var involveret i begge OB’s mål. Først og fremmest begik han et klodset straffespark, der gav OB blod på tanden, mens han tabte Emmanuel Sabbi på målet til 1-2. I så vigtig en kamp er der ikke råd til store individuelle udfald. 

Dagens detalje:

For anden kamp i streg havde Horsens en gylden mulighed for at vride point ud af opgøret i slutfasen. På hjemmebane mod Silkeborg blev Magnus Jensens hovedstød blokeret af Nicolai Larsen. Denne aften havde Anders K. Jakobsen et frit skud ved bagerste stolpe, men ramte bolden skævt og OB’s Martin Hansen kunne redde forsøget. 

Dagens tal:

Ét skud. Så mange forsøg skulle Magnus Jensen bruge på at skabe 1-0-scorringen. Det ligner jo en statistik, der er en topangriber værdi, men det blev ikke til flere skud end det ene.

Dagens citat:

»Vi sender en kærlighed hilsen til vores venner i Lyngby. Så håber vi, de driller AaB lidt.« Horsens målscorer Magnus Jensen virkede modløs ovenpå nederlaget, og håbet er nu, at et andet hold kan gøre noget for dem. 

Dagens betydning:

Horsens skæbne i Superligaen er ude af deres hænder. Så kort kan det siges. Nederlaget i Odense betyder, at AaB praktisk talt kan tage livet af De Gule, hvis nordjyderne slår Lyngby på mandag. Det vil nemlig efterlade AaB tre point foran Horsens og selv med en Horsens-sejr i sidste runde, vil det kræve badminton-cifre, da målscoren er over 15 i AaB’s farvør. 

Dagens korte referat:

AC Horsens rykker tættere og tættere på nedrykning fra Superligaen til 1. division.

Fredag aften var østjyderne ellers foran på udebane mod OB, men fynboerne vendte det hele på hovedet og vandt 2-1.

I indledningen af fredagens opgør var det ikke til at se, at Horsens spillede for livet i Superligaen. 

Særligt pasningsspillet hang ikke sammen. Spillet var præget af mange dårlige afleveringer fra begge hold. Det betød, at de store chancer lod vente på sig. 

OB dominerede spillet, men manglede skarpheden i de afgørende øjeblikke. 

Efter en halv times spil begyndte OB at omsætte spilovertaget til chancer. Først et skud på overliggeren og kort efter afslutninger i sidenettet, men det forblev lige ved og næsten.

Ti minutter inde i anden halvleg fik Horsens brudt dødvandet, da Magnus Jensen sendte bolden i netmaskerne fra en position midt i feltet.

Herefter pressede OB yderligere på i jagten på en udligning, og den kom ti minutter senere, da Emmanuel Sabbi scorede på straffespark.

Sabbi blev kort efter dobbelt målscorer, da han sikrede OB sejren med sin scoring til 2-1.

Læs om kampen minut for minut nedenfor.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.