AC har med et bestemt træk gjort et »scoop«
Lars Winde har forlænget sin kontrakt som målmandtræner med AC Horsens.
- Kom i dybden med Horsens – modtag vores nyhedsbrev.
- Følg os – på Facebook, LinkedIn eller Instagram.
- Tip os – hvis du har en god historie.
Det er et sandt scoop.
Så tydelig er meldingen fra AC Horsens.
Klubben har onsdag offentliggjort, at den forlænger med målmandstræner Lars Winde på en kontrakt frem til sommeren 2026.
Sports- og talentchef Niels Erik Søndergård tøver ikke med at fremhæve vigtigheden af, at Lars Winde fortsat vil have sin daglige gang i klubben.
»Vi anser det for at være et scoop, at vi kan fastholde Lars Winde i vores trænerteam, for han har et højt fagligt niveau og er meget vellidt af alle i klubben. Han er faldet godt ind i kulturen og trives i vores kompetente miljø, og hvis han er tryg, så præsterer han rigtig godt,« siger han.
Niels Erik Søndergård hæfter sig ved, hvordan klubbens to målmænd har præsteret.
»Hvis vi ser på de to målmænd, der har fået superligakampe i denne sæson, så har Matej Delac og Marcus Bobjerg vel aldrig været bedre end i øjeblikket, og det er tydeligt, at de trives. Det er en cadeau til målmændene, men det er også Lars Windes fortjeneste, at han har formået at løfte deres i forvejen høje niveau,« siger Niels Erik Søndergård ifølge AC Horsens’ hjemmeside.
Lars Winde kom til AC Horsens for halvandet år siden, efter at han tidligere var målmandstræner i Esbjerg fB.
»AC Horsens er et dejligt sted at være, og jeg har stort set kun oplevet sportslig fremgang i de halvandet år, jeg har været her. Fra gode præstationer i NordicBet Ligaen til oprykning til 3F Superligaen og et fantastisk halvår, hvor målmændene har været med til at gøre en forskel, så der var ikke meget betænkningstid for mig,« siger Lars Winde ifølge AC Horsens’ hjemmeside.
»Vi har en supergod stab, hvor vi har det godt sammen og arbejder godt sammen, og der bliver lyttet til de forskellige kompetencer, vi kan byde ind med. Derudover arbejder jeg med en god målmandsgruppe, hvor vi bakker hinanden op, og der bliver arbejdet stenhårdt, for at vi kan blive endnu dygtigere.«
- Kom i dybden med Horsens – modtag vores nyhedsbrev.
- Følg os – på Facebook, LinkedIn eller Instagram.
- Tip os – hvis du har en god historie.