Hans koncert blev aflyst efter skyderiet i Field's: Verdensstjerne vender tilbage til Danmark
Efter at popstjernen Harry Styles i juli måtte aflyse sin koncert i Royal Arena pga. skyderiet i Field's annoncerer han nu et nyt show i Danmark.
Kan du lide Harry Styles?
Så skal du måske skrive lørdag den 13. maj 2023 i kalenderen.
Du skal måske også notere Casa Arena, Horsens, samme sted.
Her giver verdensstjernen nemlig en netop annonceret koncert på sin verdensturné »Love on Tour«.
Det oplyser Live Nation i en pressemeddelelse. De står sammen med Horsens & Friends bag koncerten.
»Han er jo en artist, der vokser og vokser hele tiden. Han flytter op og ud på de større arenaer nu. Derfor er vi super stolte og glade for at kunne præsentere et verdensnavn af en kaliber som Harry Styles i Horsens,« siger Claus Visbye, direktør for Horsens & Friends, til JP Horsens.
Harry Styles har tidligere gæstet Horsens tilbage i 2016 som en del af boybandet One Direction.
»Det er jo fantastisk at kunne tiltrække en lidt yngre profil til Horsens. Han har virkelig formået at lave skiftet fra boyband til troværdig artist, der oven i købet er lidt ”indie”, selv om han laver popmusik. Han er virkelig et interessant navn for os,« siger Claus Visbye.
Denne gang kommer Harry Styles til Horsens på egen hånd. Med egen musik, der ofte topper alverdens hitlister.
Det officielle billetsalg til koncerten starter 2. september kl. 10.00.
Ifølge pressemeddelelsen får de, der havde billet til den aflyste koncert i København, fortrinsret til at købe billetterne allerede fra onsdag 30. august klokken 10.00.