- For abonnenter
Danske Bank skal sælge tusindvis af historiske kunstværker, men beholder dronning Margrethes yndlingsportræt
Kunstkurator Bettina Sinnet Fornitz har ansvaret for at udvælge de 90 pct. af Danske Banks enorme kunstsamling, der ikke bliver plads til i bankens nye hovedsæde. Hun har inviteret Finans ind i bankens allerhelligste, hvor milliondyre malerier af Asger Jorn og William Scharff pryder væggene.
En rundtur i Danske Banks hovedsæde med kunstkurator og historieformidler Bettina Sinnet Fornitz er en speciel oplevelse.
Alene navnene på de kontorer og mødelokaler, som normalt er forbeholdt bankdirektører og andre nøglepersoner, vidner om den særlige position, som banken har indtaget i samfundet i mere end 100 år.
- kun 10 kr. pr. uge