• For abonnenter

EU vil beskatte overnormale indtægter fra energi: »Ingen har et overblik over, hvem der tjener pengene«

EU har indledt jagten på elselskabernes kæmpeprofitter, men uigennemskuelige kontraktforhold gør det yderst vanskeligt at finde frem til dem, der tjener ekstraordinært mange penge.

Artiklens øverste billede
Producenter af vindenergi kan mangedoble deres indtjening på grund af de stigende elpriser, men det er svært at gennemskue, hvem der scorer kassen, da meget af den grønne strøm er solgt på lange kontrakter til betydelig lavere priser. Foto: Miriam Dalsgaard

EU har sat jagten ind på at finde 1.000 mia. kr. hos stenrige energiselskaber, der skal sendes i retning af nødlidende forbrugere og virksomheder, som efter energiprisernes himmelflugt har svært ved at holde lyset tændt. Men myndighederne får usædvanlig svært ved at ryste elselskabernes pengetræ i Danmark.

Det er meldingen

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.