• For abonnenter

Finanstilsynets topchef frygter for flekslånere: Risikerer at skulle spise grød til aftensmad

Boligkøbere bør tænke sig godt om, før de vælger at finansiere huset med et flekslån, lyder det fra Finanstilsynets topchef Jesper Berg.

Artiklens øverste billede
Finanstilsynets direktør, Jesper Berg, advarer danskerne mod konsekvenserne af optage et flekslån, hvis renterne stiger. Foto: Nicolai Lorenzen

Flere og flere danskere vælger at finansiere deres bolig med et flekslån frem for et fastforrentet lån, og det får nu bankernes vagthund til at hejse et advarselsflag.

Nye tal fra Nationalbanken viser, at andelen af flekslån i forbindelse med køb af fast ejendom den seneste måned udgjorde 55 pct. af de nye realkreditlån, som

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.