Leder: Ræs og fræs
Siden onsdag morgen har Aarhus trafikalt været spærret mod syd, da Strandvejen og Oddervej blev lukket af. Strækningen benyttes dagligt af tusindvis af mennesker i bil, på motorcykel, knallert, cykel eller til fods.
I det hele taget er der spærret temmelig meget af i området omkring Mindeparken, for i denne weekend afvikles der noget så fint som Classic Race Aarhus. Det dækker over, at biler af ældre årgang vil køre rundt og rundt i området.
Classic Race Aarhus er ifølge det oplyste et velgørenhedsløb til fordel for børns trafiksikkerhed. I teorien lyder det som et ædelt formål, men hvordan det hænger sammen i virkeligheden, står lidt hen i det uvisse, for i fjor gav løbet da vistnok underskud, hvilket børns trafiksikkerhed næppe har fået det bedre af.
For nogle skal der da nok blive tale om folkefest i weekenden, som der så ivrigt snakkes om fra arrangørernes side. For andre forekommer det nok irriterende, at man i samfulde fem dage ikke kan komme rundt i byen, og tilmed i weekenden afkræves penge for at bevæge sig rundt i sin egen by præcis nogle af de steder, hvor Aarhus er så rig på herlighedsværdier, nemlig Mindeparken, området omkring og strandpromenaden. Disse områder benyttes i det daglige af mange aarhusianere, men i byens evige jagt på events - begivenheder - der giver omtale og næring til de provinsielle storbydrømme, er man ved at ødelægge området.
Vi har tidligere oplevet chikanen i forbindelse med cykelløbet Post Danmark Rundt, hvor området også er spærret af i længere tid for at de eventuelt interesserede kan se nogle cyklister hjule forbi i nogle minutter. Ligesom med Classic Race Aarhus forekommer det, at man skyder spurve med kanoner. Mens cykelløbet ligeså godt kunne afvikles, hvor det generer færrest mennesker, burde billøbet henlægges til de rette omgivelser, nemlig Jyllands Ringen.
I stedet for at lave stor ståhej for ikke ret meget kunne man promovere løbet for de ældre biler i de rette omgivelser, en racerbane. Det interesserede vil nok vide at tage turen til Jyllands Ringen, men Aarhus kunne blive fri for daglange afspærringer og en weekend for - i bogstaveligste forstand - fuld hørm. Støjen får endda være, langt værre er det med luftforureningen. Fred være med arrangørerne af Classic Race Aarhus, der sammen med frivillige bruger mange timer på sagen, som de brænder for. Det er i orden.
Men der kan sættes spørgsmålstegn ved, om det er i orden, at myndighederne accepterer og understøtter de gener, der uvægerligt følger med løbet.
I det hele taget forekommer det paradoksalt, at ansatte ved kommunen knokler for at holde Mindeparken i fin stand som den grønne oase, den er, mens man andre steder i kommunen tillader, at området misbruges til diverse events.
Motionsløb, cykelløb, billøb og andre arrangementer kan være fine nok, men henlæg dem dog til deres rette elementer i stedet for at lade Mindeparken og strandpromenaden stå for skud igen og igen.