Vigtige investeringer i Østjylland

Der er brug for yderligere penge til infrastrukturen i landsdelen.

Artiklens øverste billede
Togfonden vil betyde, at rejsetiden mellem Aarhus og Horsens reduceres med 10 minutter. Foto: Jens Dresling/Polfoto

Jeg er glad for, at det lykkedes at få loven om letbanen i Aarhus igennem. Det bliver en kæmpemæssig gevinst for hele Østjylland, når man blandt andet kan komme hurtigt rundt i Aarhus og omegn.

Letbanen er den nye moderne måde at transportere folk i de store byer. Letbanen kommer til at binde hele Østjylland sammen blandt andet med adgang til det nye supersygehus.

En anden ting, der kommer til at gavne pendlere, men også østjyder, der gerne vil hurtigt og nemt rundt i landet, er togfonden.

Togtiden reduceret

Det bliver meget hurtigere at rejse mellem landets store byer. En rejsetid på bare to timer mellem Aarhus og København er da i den grad værd at være glad for.

Selv om det måske ikke lyder af alverden, så bliver togtiden mellem Horsens og Aarhus også reduceret med 10 minutter.

Det er altså mange minutter om ugen for en pendler. Togfonden betyder ikke bare hurtigere tog. Det betyder også bedre og mere tilregnelige tog. Med elektrificeringen af tognettet får vi nemlig både hurtige og mere driftsikre tog. Det kommer alle til gode.

Det er vigtigt for hele Danmark, at landets største containerhavn får så gode muligheder som mulig for at få tilført gods.

Derfor skal vi også være opmærksomme på at få endnu mere gods ud på jernbanen.

En ting, der med garanti også optager de fleste østjyder, private som erhvervsfolk, er den meget omdiskuterede Kattegat-forbindelse. Her kan jeg med stor tilfredshed konstatere, at det forarbejde, jeg som minister lavede, da vi nedsatte en følgegruppe med interessenter fra alle regioner, nu bærer frugt.

Undersøgelsen af en forbindelse over Kattegat går nemlig nu ind i en mere seriøs fase. Blandt andet betyder nye beregningsmodeller, at vi kan kvalificere debatten om behovet for en Kattegat-forbindelse endnu bedre.

Velstand til hele Danmark

Forbindelsen vil være den mest ambitiøse infrastruktur-investering nogensinde. Samtidig vil forbindelsen, når den forhåbentlig bliver til noget, bringe velstand til hele Danmark.

Det er et kæmpe problem, at alt for mange østjyder bruger lang tid på at sidde i kø på motorvejen til og fra arbejde.

Det er en daglig frustration for mange, og derfor er det vigtigt, at vi nu tager et skridt, der kommer til at gøre det lettere at komme frem på E45.

Det er ikke realistisk, lige her og nu, at få et tredje spor på den østjyske motorvej.

Derfor bør man udvide forsøg med at bruge nødsporet i myldretiden på E45, som man gør andre steder i landet.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.