”Bitterisme” i leder

Ingen daglige læsere af JP Aarhus kan være i tvivl om, at hvis man for en stund skulle ske at finde glæde og fornøjelse over livet og hverdagen, så kan man straks få rynkerne tilbage i panden ved lige at læse dagens leder.

Magen til bitre, selvforherligende og fornærmede bemærkninger skal man ellers lede længe efter. Men når blot man kender fænomenet, kan det faktisk bruges som underholdende adspredelse. Hvis humøret er tilstrækkeligt robust, og man har forberedt sig godt, kan det også være lårklaskende morsomt at læse sådan en nagende bitter og storfornærmet leder, der nærmest fremstår som en satire på sig selv. Den anbefaling skal hermed være givet videre. 16/5 var ingen undtagelse, om end humørbarometeret undervejs i læsningen af ”Cyklisme” nåede helt usædvanlige udsving. Det lykkedes at få fremstillet den gode nyhed om, at antallet af cyklende i Aarhus er steget med 14 pct. som et udslag af allehånde andre problemer, som man så meget belejligt kan brokke sig over. Og sandelig om der ikke afsluttes med en bemærkning om, at det er synd for lederskribenten selv! Så kan det vist ikke blive mere navleskuende. I en og samme leder fremstilles også det som et problem, at trafikregler håndhæves for ”nidkært” (parkeringsregler), og at det er et problem, at trafikreglerne ikke overholdes (cyklisternes generelle adfærd). Cyklister fremstilles i lederen som et folkefærd, for hvem motiverne for at bruge cyklen aldrig nærmer sig et simpelt behov for billig, nem og hurtig transport. Næh, der ligger helt andre motiver bag.

Politisk korrekte

Cyklisterne kan ”pudse glorien” over at skåne miljøet og være ”politisk korrekte” over at få motion ved at cykle. De tillægges oven i købet ”en skæbnesvanger trang til ikke at overholde trafikreglerne”. Vorherre bevares. De cyklendes generelle adfærd er hverken værre eller bedre end bilførernes. Cyklende behøver ikke tillægges hverken ædle eller suspekte motiver eller egenskaber. Vi vil bare gerne til og fra arbejde eller uddannelse. Og husk så: Det er en glæde og ikke et problem, at cykeltrafikken er stigende som alternativ til transportformer, der fylder meget og beror på afbrænding af fossile brændstoffer. Punktum.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.