Festugen må sætte tæring efter næring
Aarhus Festuge er en fest for folket i og omkring Aarhus. Det vigtigste må være, at når man har opfyldt de krav til, at folkefesten bliver realiseret, så kan man begynde at løfte overliggeren.
Det er en ganske sund tankegang, at man kan levere det, som man har økonomiske midler til. Det er flot, at kommunen og erhvervslivet giver støtte til en folkefest en gang om året. Så får borgerne da noget for pengene.
Desværre er det ikke gået op for Kunstrådet, at der er krise i Danmark, og at alle lider under den. Mange har høje ambitioner, men midlerne rækker ikke til at opfylde dem. Det kan være ganske farligt at forfølge sine visioner og tro, at pengene nok skal komme. Men den går ikke i kongeriget Danmark i denne tid.
Erhvervslivet og for den sags skyld også kommunen fattes penge, og selv om erhvervsledere gerne vil støtte med flere midler, så må de jo også kigge på bundlinjen. Især er det også svært at fyre personale eller rationalisere og så gå ud og sige, at man nu er sponsor for en institution eller et projekt. Jeg tror ikke, at personalet i den virksomhed vil bakke op om et sådant sponsorat. Vi må alle vente på bedre tider, så kommer midlerne forhåbentlig også.
Verdensfjernt kunstråd
Hatten af for festugedirektøren, der ikke lader sig skræmme af et kunstråd, der lever i sin egen lille verden. Der er ingen, der takker, hvis man laver et underskud, selv om den pågældende kan vise, at det har et internationalt format. Så må man evt. lukke, og så hjælper det ikke at have visioner. Tæring efter næring er sundt, og det giver god økonomi.
Der er ingen tvivl om, at når erhvervslivet igen kommer til penge, så kommer der flere midler, og så har jeg også tillid til, at festugen også hæver overliggeren.