Der er brug for ægte frihed
Der er ikke brug for et ideologisk opgør med enhedsskolen.
Venstre opfordrer til, at regeringen giver større frihedsgrader til folkeskolerne. Det klinger hult, for ønsker Venstre også, at der skal være større frihedsgrader, så skolerne i højere grad kan bestemme eksamensformer, hvordan der laves elevplaner, omfanget af kvalitetsrapporter og deltagelse i nationale tests?
Folkeskolen har brug for større frihedsgrader, og i SF går vi ind for, at skolen skal være mere fri og fleksibel. Det er tiltrængt efter 10 år med stadig strammere detailstyring.
Men mit gæt er, at Venstres ønske om større frihedsgrader kun gælder, når det gælder om at proppe flere elever i klasserne, eller at skabe endnu mere niveaudeling i folkeskolen.
En stadig voksende del af de ressourcer, der bruges på den danske folkeskole, bruges på en lang række evalueringstiltag. I løbet af et skoleår skal lærerne beskæftige sig med trivselsundersøgelser, brugertilfredshedsundersøgelser, arbejdspladsvurderinger, nationale tests, elevplaner og kvalitetsrapporter.
100 indikatorer
Folketinget har besluttet, at der hvert år skal udarbejdes såkaldte kvalitetsrapporter for alle folkeskoler i Danmark. I flere kommuner måles og undersøges der på over 100 indikatorer, og i Århus alene er rapporterne på flere tusinde sider.
Rapporterne er et typisk eksempel på det bureaukratiske pres, som er ved at tynge hele den offentlige sektor i knæ. Er det nogle af alle disse opgaver, som partiet Venstre ønsker at skabe større frihedsgrader fra? Næppe.
Undervisningsministeren og Venstre vil fjerne den øvre grænse for, hvor meget eleverne må deles i undervisningen. Dermed kan børn og unge nu reelt anbringes i permanente klasser alt efter deres faglige og menneskelige forskelligheder.
Det er ærgerligt, da den danske folkeskole er unik pga. sin mangfoldighed. Børn og unge fra forskellige sociale, kulturelle og økonomiske baggrunde mødes på kryds og tværs i både leg og læring.
Den enkelte klasse er derfor et fællesskab, hvor børn beriger hinanden med forskellige talenter og perspektiver.
Større klasser
Derudover vil Venstre give frihed til større klassestørrelser. Når man samtidig presser kommunernes økonomi for at få råd til skæve skattelettelser, bliver konsekvensen alt for mange elever i små lokaler. Og det går ud over tiden til det enkelte barn.
Venstres frihedsgrader virker i det hele taget som en billig omgang. Folkeskolen har brug for at blive sat fri, ikke for et ideologisk opgør med enhedsskolen eller endnu højere klassekvotienter.