En carport-cino, tak

Det er dybt tragisk at jyderne i Århus afskaffer det nordiske bolle-å og bøjer nakken i forhold til at blive en del af den globale landsby for at tiltrække udenlandsk kapital.

Men det harmonerer måske meget godt med, at den jyske hovedstad i den grad er blevet et afseksualiseret, puritansk uland, siden jeg skrev min berømte/berygtede bog ”Underlivsformerne i firserne” (1987), som afdækkede de daværende vibrerende erogene zoner i det århusianske bylandskab.

At globaliseringen sprogligt er ved at snige sig helt ind i indbyggernes dybereliggende sjælelag, afspejles af, at jeg forleden som besøgsven i byen hørte en lokal beboer på en café bestille en ”carport-cino” og var højlydt fornærmet over, at der var stads ovenpå.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.