Billund – perfekt beliggenhed
Preben Melgaard Kristensen er i et læserbrev i Jyllands-Posten den 23/6 begejstret for, at der bruges skatteyderkroner på undersøgelser angående en ny lufthavn ved Thomasminde. BMK slutter sit lange læserbrev med: »Billund Lufthavn med sin dårlige beliggenhed er ikke løsningen på vore problemer med lufthavnsbetjeningen.«
Billund Lufthavn kunne vanskeligt have en bedre beliggenhed. Afstand på ca. en times kørsel fra provinsens store byer Aarhus og Odense. Dertil fint for Esbjerg, Herning, Horsens og Vejle. Fra Aalborg burde der laves flyforbindelse til Billund. Billund Lufthavn er den lufthavn, som flest danskere har nærmest til. Dette flertal må kræve, at der skal være lige så meget udenrigstrafik fra Billund, som der er fra København. Der burde være lige så mange fra Sjælland, der rejser til Billund for at flyve udenrigs, som der fra Jylland/Fyn rejser til Kastrup for at flyve udenrigs. Hvis hver provinsby skal have sin egen lufthavn, vil vi aldrig få fornuftig lufttrafik. Vi er nødt til at koncentrere os om én lufthavn vest for Storebælt.
For at lave bedre flyforbindelser for det flertal, der har nærmest til Billund, skulle politikerne arbejde for bedst mulige vejforbindelser til Billund.