Er der ingen, der griller uden promiller?

Engang var det kaffekanden Madam Blå og måske hjemmebag, der var traktementet, når familien hyggede sig udendørs en lun sommeraften.

I dag er det ikke liflig kaffeduft, der breder sig i haverne, men røg og damp fra gasgrillen, der godt kunne minde om en mindre kanon, der er kørt i stilling.

Og for nu at blive i militærsproget skal udstyret være i orden, når der grilles. På grillpladsen skal der – i hvert fald ifølge reklamerne – forefindes: grillhandsker, grillbestik, grillspyd, grillbørste, grillplade i støbejern, digitalt grilltermometer, børste til rensning af gasgrill m.m.

Dertil kommer så alle reklamerne for det, der skal grilles: grillpølser, grillkoteletter, grillsvinekam, grillbryststykker, herregårdssteg, plankebøffer, skinkeschnitzler osv., osv.

Det, der skulle være en fredelig grillaften for familien, kan meget let blive lige det modsatte på grund af alkoholen.

Også alkoholproducenterne har udnyttet grillsæsonen til egen fordel, så vi er nået dertil, at der kan være grund til bekymring, og man må spørge: ”Er der ingen, der griller uden promiller?” I en reklame for en Grill Akvavit stod der, at den er specielt komponeret til grillmåltidet og andre kødorienterede måltider. Dens sødme harmonerer perfekt med den let røgede og krydrede smag, som fremkommer, når kød marineres og grilles.

Det kan godt være, at Grill Akvavitten harmonerer med marineret og grillet kød, men harmonerer den også med, at 122.000 børn lever i familier med alkoholproblemer? Det, der skulle være en fredelig grillaften for familien, kan meget let blive lige det modsatte på grund af alkoholen.

Hvorfor skal disse familier overalt møde alkoholreklamer, fordi politikerne ligger under for en magtfuld alkohollobby og undlader at forbyde alkoholreklamer i det offentlige rum? Kan politikerne med god samvittighed blive ved med at svigte alle disse ulykkelige børn?

Er der ingen politikere, der griller uden promiller?

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.