Svære tider for skoleskak
Fire skrappe skakspillende skoleelever spillede i går i Bruun's Galleri i den traditionelle optakt til Århus Skoleskaks turnering.
Århus Amt har i årtier været landets stærkeste, når det gælder skak på turneeringsplan.
Det gælder også inden for skoleskakken. Alligevel er det svære tider for denne idræt, som appellerer til hjernegymnastik og intet har med computerspil og deslige at gøre.
»Hvis jeg tænker bare 20 år tilbage, så var der meget mere gang i skak på folkeskolerne. I dag er der vel 300-400 elever, som spiller i skoleklubberne, men for 20 år siden var der flere end det dobbelte,« fortæller formanden for byens skoleskak, Henrik Oshsner.
Han var selvfølgelig med i går, da man spillede den traditionsrige optaktturnering, hvor de fire bedste spillere fra i fjor i hver aldersgruppe mødtes i Bruun's Galleri.
Foruden om æren spillede ørnene fra syv til 15 år om gavekort med 200 kr. som førstepræmier.
Med var danmarksmesteren i pigeskak, den 11-årige Maria Theresa Jazaeri fra Ellekærskolens Skakklub.
Hun ærgrede sig over at tabe det første spil, men kunne undskylde sig med ikke at have spillet skak i tre måneder på grund af den dejlige sommer.
Voksne modstandere
Anderledes med Danmarks for tiden yngste mesterspiller, Mads Andersen fra Skanderborg, som har spillet to store turneringen i København og Esbjerg i sommerugerne og her klaret sig så godt, at han nu er Danmarks yngste mesterspiller og så god, at han spiller mod voksne.
I september begynder skakturneringerne på skoler i Århusområdet, og her er der et pænt fremmøde. Børnene træner typisk på deres skoler på eftermiddage.
»Men det er svært at få de unge til at interessere sig for skak i en tid med computerspil og meget andet. Men jeg tror, at også børnene til sidst bliver træt af den verden og finder tilbage til skakken,« siger Henrik Ochsneer.