Tyve havde planlagt kobensrøveri

Velforberedte røvere slog en firmaindehaver ned og stjal firmasomsætningen.

Artiklens øverste billede
Et par røvere stjal onsdag kontanter fra en 42-årig mand på Sønder Alle i Aarhus C.

En 42-årig indehaver af et firma, der onsdag aften ved 22-tiden var på vej i banken for at aflevere dagens omsætning bestående af et større kontantbeløb, fik sig en grim overraskelse.

Manden fulgtes med en vagt hen til en bankboks på Sønder Alle i Aarhus C.

Her stod vagten ud af bilen og tjekkede at alt var, som det skulle være. Og det var det, men kun i ganske få sekunder, lyder meldingen fra politikommissær ved Østjyllands Politi Mogens Brøndum.

Røvere med hætter

For da firmamanden var på vej hen til boksen for at aflevere kontanter og checks, kom to hætteklædte mænd på en scooter kørende.

Mændene kørte direkte frem mod den 42-årige mand, og sikkerhedsvagten forsøgte derfor at få indehaveren i sikkerhed og få sikret pengene, oplyser politiet.

Truet med koben

Men gerningsmændene slog den 42-årige ned med et koben, og mens manden lå på jorden, råbte den ene gerningsmand: "giv os pengene".

"Røveriet var i gang på daværende tidspunkt, så sikkerhedsvagten kunne ikke gøre noget, og det hele gik meget hurtigt," siger Mogens Brøndum.

Gerningsmændene sjal hurtigt posen med penge og flygtede fra stedet på en scooter.

Planlagt røveri

Ifølge Østjyllands Politi så øjenvidner formentlig efterfølgende de to gerningsmænd på scooteren, hvor de kørte bag Musikhuset og derfra i ukendt retning.

Politiet kalder røveriet for groft, og mistænker gerningsmændene for forudgående at have observeret firmaets procedure med indlevering af penge i bankboksen. 

"Gerningsmændene har uden tvivl haft en god viden om firmaet. Det virker velforberedt fra gerningsmændenes side, og de har vidst, hvad de gik efter," fastslår Mogens Brøndum.

Forurettede stadig chokeret

Den 42-årige mand har ifølge politiet ikke større fysiske skader efter røveriet, men er chokeret.

Gerningsmændene havde begge dækket ansigterne til med tørklæder for mund og næse og havde mørkt tøj på under røveriet.

Politiet modtager gerne oplysninger på telefon 114, hvis nogle har set to mænd køre væk fra området på en scooter.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.