Arkitekturpris til Aarhus

Hovedværket Egaa Gymnasium var med til at sikre pris på en halv mio. kr.

Artiklens øverste billede
Egaa Gymnasium fremstår som et af de fornemste eksempler på dansk arkitektur, hedder det i motivationen for tildelingen af prisen til den aarhusianske tegnestue. Foto: Cubo Arkitekter

Det er det aarhusianske arkitektfirma Cubo Arkitekter, som i år modtager Nykredits Arkitekturpris 2011.

Tegnestuen er især kendt for to hovedværker: Egaa Gymnasium og kulturcentret Nordkraft i Aalborg.

I 2010 opnåede tegnestuen at vinde ni arkitektprojekter, og arkitekt Klaus Toustrup, der er formand for Nykredits prisudvalg, er begejstret for den måde hvorpå Aarhus-arkitekterne tænker deres projekter ind i samfundssammenhænge.

”Kendetegnende for deres projekter er, at et byggeri ikke alene skal være tilgængeligt i helt traditionel forstand, hvor en bygning formes, så den tilgodeser alle medborgere uanset handicap, men også skal formes efter naturen og være tilgængelig i en social og kulturel forståelse,” lyder det fra Klaus Toustrup.

”Aarhusianske Cubo har de sidste mange år markeret sig på den danske arkitekturscene og hører hjemme i toppen af dansk arkitektur, så derfor er de et naturligt valg til årets arkitekturpris,” siger koncernchef i Nykredit Peter Engberg.

Prisen, der er Skandinaviens største, bliver overrakt af kulturminister Per Stig Møller den 31. maj.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.