Ældre: VK-topslogan skudt forbi

V og K's valgslogan "Valgmuligheder for de ældre" er skudt ved siden af, siger ældreforeninger. Kun 28 af 10.000 ældre i Århus Kommune har valgt privat hjemmehjælpsordning.

Venstre og Konservatives top-slogan om at give de ældre i Århus Kommune frit valg i hjemmehjælpen er et tilbud, som de ældre slet ikke efterspørger. Det siger en række ældreforeninger til JP Århus.

»Jeg hører ikke et ønske om frit valg i hjemmehjælpen fra de ældre. I stedet efterspørger de mere hjemmehjælp,« siger Egon Mikkelsen, næstformand i Ældre Sagen.

Svært valg for svage ældre

»De svageste ældre har ikke overskud til at overveje, om hjælpen skal være privat eller offentlig,« siger Erling Asmussen, formand for Århus Seniorforening.

Også Ældrerådet i Århus Kommune afviser, at de ældre savner valgfrihed.

"Valgmulighed for de ældre" står øverst på Venstre og Konservatives valgprogram til valget i morgen. De ældre skal have mulighed for selv at vælge hjemmehjælper, selv at bestemme, hvad der skal laves og selv kunne vælge mellem privat og offentlig hjemmehjælp. Og netop det forslag er et centralt skillepunkt mellem V-K-udfordrerne og "regeringspartiet" i Århus Byråd, Socialdemokratiet.

Ældrerådmand fortørnet

Ældrerådmand Torben Brandi Nielsen (S) er stærkt fortørnet over V og K's valgslogan.

»Det er rent lefleri overfor de ældre. Budskabet er varm luft, som skal efterlade indtryk af, at de ældre får mere hjemmehjælp, hvilket de jo ikke gør,« siger rådmanden.

Han påpeger, at ældre i Århus Kommune i dag i begrænset omfang kan være med til at bestemme, hvad hjemmehjælpen skal lave. Samtidig har de ældre allerede mulighed for at vælge en bekendt eller et familiemedlem til at stå for hjemmehjælpen fremfor kommunens tilbud. Men kun 28 af kommunens 10.000 hjemmehjælpsmodtagere har taget imod det tilbud.

Borgmesterkandidat Poul B. Skou (K) fastholder dog det frie valg for de ældre:

»I det øjeblik, de ældre bliver opmærksomme på, hvad forslaget indeholder, vil det blive kolossalt efterspurgt. Det er korrekt, at de ældre ikke får mere hjemmehjælp med vores ordning, men de får mere indflydelse på hjemmehjælpen og dermed større tilfredshed,« forventer han.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.