- For abonnenter
Karruselkongen vender tilbage
Gnags var mindst lige så egenrådige som nutidens rockbands, da de for 40 år siden begyndte deres karriere i en boghandel i Skjern. De turnerede i udlandet, etablerede deres eget pladeselskab, lod sig inspirere af reggaemusik og skrev tekster om frygten for det fremmede. JP Århus har besøgt Langelandsfestivalen for at gennemgå den lange karriere med sangeren Peter A.G. Nielsen og teste bandets form, inden de i aften fejrer Tivoli Frihedens 102-års fødselsdag med en 40-års jubilæumskoncert.
»Er I klar til en ny tur,« råber den nu 53-årige sanger Peter A.G. Nielsen, der løber rundt om sig selv på scenen som en besat.
Det lange hår er blevet gråt med årene, men energien er intakt.
Det er mange år siden, at Gnags var bannerførere for det musikalske Århus, men på scenen er de stadig hele Danmarks orkester. Det beviste de, da deres 40-års jubilæumsturné