Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhusianer møder verdensledere til klimatopmøde

Climate Planet, en aarhusiansk opfindelse, bliver nu inviteret til Cop23 i Bonn.

En særlig aarhusianer er blevet inviteret til klimatopmødet Cop23, der i år finder sted i Bonn i Tyskland. Climate Planet, en miniaturemodel af Jorden, har fanget bystyret i Bonns interesse, og derfor skal den lille planet stå ved indgangen til Cop23 i november, hvor verdens klimaforandringer og -udfordringer bliver diskuteret af topledere fra hele verden.

Det er sjældent, at miniaturemodeller er 20 meter høje. Men det er tilfældet med Climate Planet, der fra juni skal stå ved havnen i Aarhus. Her skal modellen med digitale billeder formidle verdens klimahistorie med digitale billeder på facaden. Billederne er baseret bl.a. på vejrdata fra Nasa og live-satellitbilleder.

Som tilskuer kan man gå ind i kuplen, som indefra er et mørkt rum, hvor der er en mindre miniaturemodel af Jorden. Her vil Jordens klimahistorie blive fortalt med »knivskarpe billeder«, fortæller skaberne af den lille planet.

»Vi læser jo rigtigt meget om klimaudfordringerne, men Climate Planet gør næsten formidlingen til en sanselig rejse,« siger Claus Bech, direktør hos Aarhus City Forening og medinitiativtager til Climate Planet.

Climate Planet er et samarbejde mellem Aarhus City Forening, Koncept Aarhus og Global Citizen. Det var Søren Lundbye fra Global Citizen, der til en konference havde præsenteret Climate Planet. Herefter fik planetmodellen stor opmærksomhed fra bystyret i Bonn.

»At vi bliver inviteret til klimatopmødet understreger, at Climate Planet har et kæmpe potentiale til at formidle de udfordringer, som Jorden står overfor på en måde, så både store som små kan få en form for ekstra øjenåbner og efterfølgende selv blive inspireret til at gøre en forskel,« siger Claus Bech.

Den 3. juni står Climate Planet klar ved havnen i Aarhus, og den holder officielt åbent fra den 24. juni til den 6. august. Efterfølgende skal den på en europaturne, og året slutter i november med turen til Bonn, hvor verdens klimatopledere får lov til at opleve den.

Vil du have seneste nyt om Aarhus direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste nyheder fra JP Aarhus én gang i døgnet - klik her, sæt flueben ved Aarhus og indtast din mailadresse. Følg også JP Aarhus på Facebook
Artiklens emner
COP23